Orahovica

Udruga ratnih veterana Hrvatski domobran Orahovica 29. listopada 2017., je izgradila i otkrila spomen obilježje ubijenim hrvatskim vojnicima u vrijeme i poslije Drugog svjetskog rata u dijelu Orahovice koji građani znaju kao Klanac. Izgradnju ovog spomen obilježja pomogli su Andrija Garačić koji je ustupio svoje zemljište za izgradnju, poduzeća Radlovac i Simstrans te Klesarska radnja Bokun.

Doniraj za rad povijesno obrazovne web stranice komunistički zločin
Ukoliko želite pomoći rad povijesno obrazovne web stranice Komunistički zločini to možete uraditi ovdje na opciji doniraj. Hvala
10,00 EUR
Orahovica je 1942. godine, nekoliko puta napadana od strane partizana, no bez većeg učinka. Međutim 20. prosinca 1942. godine, partizani (u čijim redovima su bili gotovo svi srpske narodnosti iz Slavonije), pokrenuli su akciju čišćenja u Duzluku i Donjoj Pištani i likvidirali tamošnje lokalne civilne predstavnike vlasti i zatvorili navedeni prostor. Istog tog dana izvršen je i napad na Orahovicu, koji je prema izvješću štaba 12. Slavonske brigade NOP-a, izvršila ta brigada u 2 sata u noći, a upad u samo mjesto izvršili su 3. i 4. udarni bataljoni dok su 1. i 2., bili u zasjedama prema Humljanima, Čačincima, Zdencima i Feričancima. Napadi su dolazili sa svih strana, a borbe su trajale sve do 16 sati do kada su partizani uspjeli ući u samo mjesto Orahovicu. Domaći iz Orahovice su se uspjeli povući prema klancu ali tu nailaze na zasjedu 1. Bataljuna NOP. U borbi tada pogibaju četvorica orahovačkih domobrana, a četvorica su zarobljena te odvedena u Kokčak i Drenovac gdje su ubijeni. U okruženju je ostalo 86 domobrana koji su zarobljeni, a 10 ih je odmah strijeljano dok se za sudbinu većine preostalih ništa ne zna!

Treba reći da su partizani ulaskom u Orahovicu opljačkali i uništili sve što se moglo, a na kraju potpuno spalili i srušili židovsku sinagogu u Orahovici. Sinagoga je bila smještena u današnjoj ulici Kralja Zvonimira.
Do sada samo manji dio poznatih imena ubijenih iz Orahovice koji su poginuli a najvećim dijelom likvidirani kao zarobljenici a mnogi i kao civili:
- Ivan Aleksić
- Belajdić Stjepan
- Nikola Biškupić
- Ivan Bošnjaković
- Vlado Bošnjaković
- Josip Gorše
- Ivan Kenig
- Mijo Kertis
- Ivan Kruljac
- Anto Mikić
- Mihael Molnar
- Karlo Petričević
- Matija Rauher
- Franjo Stibl
- Ivica Šifković
- Ilija Tankosić
- Paško Vulić
- Dragan Žagar
- Mato Mandić
- Đuro Šimić
- Franjo Fišinger
- Ivan Kordi
- Ante Tankosić
- Drago Posavec
- Slavko Erdeljac
- Mato Malović.
Uredništvo/komunistickizlocini.net